Archiwum czerwiec 2023


cze 29 2023 46/2023 Kostołowska Katarzyna: Ogród numer...
Komentarze (0)

 

Kostołowska Katarzyna: Ogród numer czterdzieści.

   Nauczona doświadczeniem, po dwóch poprzednich cześciach serii o "Morelach", bałam się trochę otwierać ten właśnie tom. Bałam się dlatego, że po każdym poprzednim, w moim ogrodzie lądowała nowa roślina, której opisem się zachwyciłam. Tym razem moje serce skradł szorstkowiec Fortunego, ale obawiam się, że chwilowo, nie mam na niego miejsca ;) Poza tym w "Ogrodzie numer czterdzieści" pojawił się nowy działkowiec - Klaudiusz Janowski, który wniósł trochę nowości do zarządu. Poznajemy też bliżej różową prezes Janinę Skórkę i historię jej życia. W "Morelach" pojawiła się jako projektantka Karola, znana z serii "Czterdzieści...", nawet przez moment zawitała Anita i jej czekoladziarnia :) Co z tego wynika? Czy wszystko kończy się happy endem? Jaką rolę w tej opowieści mają koty? Polecam bardzo: przeczytać i sprawdzić! Mam niejasne przeczycie, że dziewczyny z "Czterdziestek" jeszcze zawitają w Morelach. Ja już nie mogę się tego doczekać :)

Joanna

joanna-enl   
cze 22 2023 45/2023 Puzyńska Katarzyna: Pokrzyk.
Komentarze (0)

Puzyńska Katarzyna: Pokrzyk.

   Jedenasty tom sagi o Lipowie. Nie tak mroczny jak poprzednie "Rodzanice", choć jeszcze trochę "inny". Większość fabuły widziana oczami Weroniki Podgórskiej daję tę "inną" perspektywę. Mi w tym tomie zabrakło sarkastycznych powiedzonek Klementyny i postaci z lipowskiego posterunku: Marka, Marii czy nawet Pawła. Ale! Nadrobiła to opowieść o klątwie, zagmatwane losy pewnej rodziny z adoptowanymi dziećmi, postaci klaunów i tajemnice dworku we Wnykach. Ostateczny zwrot akcji jest tak niespodziewany i zaskakujący, że przez chwilę byłam zła na autorkę, że "jak to?" Ale teraz już nie mogę się doczekać, żeby przeczytać "co teraz?" Polecam!

Joanna

joanna-enl   
cze 19 2023 44/2023 Puzyńska Katarzyna: Rodzanice.
Komentarze (0)

 

Puzyńska Katarzyna: Rodzanice.

 W tej części sagi o lipowskich policjantach pojawia się sporo elementów mitologii i legend słowiańskich. W sam środek niewyjaśnionych spraw wkracza Klementyna zostawiając wiele spraw do wyjaśnienia, zapewne w kolejnym tomie. O dziwo, tym razem, szlachetnym zachowaniem wykazuje się Paweł Kamiński. Cała opowieść jest jednak bardzo mroczna, pełna traumatycznych przeżyć bohaterów i zupełnie nieoczekiwanych śmierci. W "trójkącie" Weronika - Daniel - Emilia też zachodzą kolejne zmiany i to dość niespodziewane. Mam wrażenie, że głównymi bohaterkami tego tomu były kobiety i jest on dlatego dość feminizujący, ale to wyszło bardzo na plus! Polecam!

Joanna

joanna-enl   
cze 12 2023 43/2023 Mróz Remigiusz: Widmo Brockenu.
Komentarze (0)

 

Mróz Remigiusz: Widmo Brockenu.


   Czekałam na to spotkanie Wiktora Forsta z Joanną Chyłką. Ale czy jestem usatysfakcjonowana? Niestety nie. Choć urzekło mnie kilka dialogów Chyłki z Osicą, w tym jeden ideologiczny na temat in vitro. To, poza tym, zabrakło mi szybkiej akcji, zmian sytuacji, choć oczywiście kilka ostatnich chwil, od spotkania w chacie Wiktora w Mraźnicy zmieniło bieg tej historii. Spodziewałam się chyba, że Chyłkę i Zordona we współpracy z Forstem, Osicą i Wardyś - Hansen stać na więcej. Tymczasem powroty do starych spraw i bohaterów, a także do historii podhalańskiego Goralenvolk wydawały mi się "płaskie", i mimo tego, że wciągające to jednak "bez fajerwerków". Po przeczytaniu posłowia możemy się domyślić, że kiedyś, może powstanie dziewiąty tom o Forście, jednak retrospektywny, gdyż "Istnieją pożary, których ugasić się nie da", a po "Widmie Brockenu" przyszłość Wiktora rysuje się w ciemnych barwach. Czy polecam? Hmmm dla uzupełnienia historii Forsta chyba tak, natomiast jeśli ktoś woli serię o Chyłce, to jest jej tu "za mało". Moim zdaniem to już za bardzo naciągana i przekombinowana historia. Na szczęście, każdy może sam przeczytać i mieć własne zdanie 😉

 

Joanna

joanna-enl   
cze 10 2023 42/2023 Suchecka Justyna: Pokolenie zmiany....
Komentarze (0)

 

Suchecka Justyna: Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie.

   W moim odczuciu, to pozycja obowiązkowa dla nauczycieli i rodziców pokolenia Zet, czyli ludzi urodzonych po 1995 roku.  Moje córki i moi uczniowie należą do tego właśnie pokolenie. I choć wydawało mi się, że, w miarę, za nimi nadążam to jednak dziennikarka Justyna Suchecka otworzyła mi oczy na sporo istotnych kwestii. Książka oparta jest na wielu faktach, na badaniach społecznych, a także na rozmowach z przedstawicielami tego pokolenia. Ciekawiła mnie tym bardziej, że jedną z jej bohaterek jest pani Agnieszka Wrzesińska czyli tiktokowa Szalona Historyczka, która uczy moje córki. To, że dla młodych ważne bywają zupełnie inne sprawy niż dla nas to oczywiste. A ich życie osiąga tak szalone tempo, że rzeczywiście nam zostaje tylko starać się za nimi nadążać. Polecam bardzo!

Joanna

joanna-enl