Archiwum styczeń 2023


sty 29 2023 11/2023 Kawaguchi Toshikazu: Zanim wystygnie...
Komentarze (0)

 

Kawaguchi Toshikazu: Zanim wystygnie kawa.

   Historie z życia ludzi związanych, na różne sposoby, z kawiarnią Finiculi Finicula. Cztery opowieści powiązane ze sobą bohaterami i miejcem akcji. Wydaje mi się, że gdyby nie był to, tak obcy mi kulturowo świat, mogłabym poczuć głębiej emocje, które zapewne były w zamyśle autora. Mam wrażenie, że powtarzające się opisy wnętrz kawariarni i metafizyczne podróże w czasie były w książce dużo mniej ważne niż emocje bohaterów, W mojej ocenie, zabrało równowagi pomiędzy jednym a drugim. Czy polecam? Tylko, jeśli ktoś ma nadmiar wolnego czasu i żadnej innej książki "pod ręką".

 

Joanna

joanna-enl   
sty 27 2023 10/2023 Curdy Mc Jennette: Cieszę się,...
Komentarze (0)

 

Curdy Mc Jennette: Cieszę się, że moja mama umarła.

 

      Autorka była dziecięcą gwiazdką, grała w serialach stacji Nickelodeon. Stała się sławna, rozpoznawalna i ... nieszczęśliwa. Ta książka jest poruszającym wyznaniem o spełnianiu nie swoich marzeń i oczekiwań. O horrorze zaburzeń odżywiana, nałogów i presji. Wreszcie o dramacie dziecka szantażowanego emocjonalnie, wykorzystywanego i ostatecznie walczącego o panowanie nad własnym życiem. W Stanach ta autobiografia stała się bestsellerem, rozumiem dlaczego. Mnie też bardzo poruszyła, choć przyznam, że udało mi się trochę  zdynsanswać dzięki różnicom kulturowym i środowiskowym. Polecam!

Joanna

joanna-enl   
sty 26 2023 9/2023 Rubin-Lorek Mirella: Lea, czyli Lwica....
Komentarze (0)

Rubin-Lorek Mirella: Lea, czyli Lwica. Historia Loli Monowiczówny (Lei Ron)

   Czasami książkę kupuję ze względu na autora, czasami z polecenia, a w tym wypadku powodem był tytuł. Niektórzy znajomi wiedzą dlaczego ;) Jest to biografia  ciekawej postaci. Ale... jest niestety sporo "ale" właśnie. W czytaniu bardzo przeszkadzało mi ciągłe zmienianie czasu narracji. W jednym akapicie autorka używa czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego, a to męczy. Efekt ciekawej historii psują też dygresje, które nijak nie pasują do tematu. Czytając miałam wrażenie, że dodawanie do biografii krótkiej historii Szczekocin czy Sosnowca jest zdecydowanie zbędne. Kolejnym minusem jest to, że w wielu wątkach historia Loli jest oparta tylko na przypuszczeniach autorki.Więcej uwagi poświęcone jest opisom miejsc, zajęć czy historii niż samej bohaterce biografii. Nie polecam.

Joanna

joanna-enl   
sty 22 2023 8/2023 Mróz remigiusz: Przepaść.
Komentarze (0)

Mróz Remigiusz: Przepaść.

Siódmy, na tę chwilę, ostatni tom przygód Forsta. Autor już przekazał, że w kolejnym komisarz spotka się z Chyłką. Po tym tomie możemy się spodziewać, w co uwikła się Forst w nowej historii. Tę część czytało się dużo lepiej niż poprzednią, choć kłopotów Osicy, Dominiki i Wiktora, jak zawsze, nie brakowało. Kolejny seryjny morderca grasujący w Tatrach sprowadził wiele niebezpieczeństw na trójkę bohaterów. Forst po raz kolejny przewartościowuje swoje życie, na jak długo? Być może przekonamy się w kolejnym tomie. Polecam!

Joanna

joanna-enl   
sty 21 2023 7/2023 Mróz Remigiusz: Halny.
Komentarze (0)

Mróz Remigiusz: Halny.

   To już szósty tom serii o sprawach komisarza Forsta. Kolejne starcia Edmunda Osicy, Dominiki Wardyś - Hansen i oczywiście Wiktora Forsta z przestępcami. Czytając miałam trochę wrażenie, że ten tom powstał jakby "na siłę".  W moim odczuciu pojawiło się za dużo totalnie niewiarygodnych sytuacji. Jasnym punktem była, dla mnie, rozmowa Forsta z Chyłką i Oryńskim. Uśmiech wywołują też dialogi Forsta i Osicy ;) Teraz zabrałam się już do tomu siódmego i czyta mi się go zdecydowanie lepiej niż "Halny". Całą serię polecam, ale w mojej ocenie "Halny" jest jej najsłabszym tomem.

Joanna

joanna-enl