Najnowsze wpisy, strona 6


cze 19 2023 44/2023 Puzyńska Katarzyna: Rodzanice.
Komentarze (0)

 

Puzyńska Katarzyna: Rodzanice.

 W tej części sagi o lipowskich policjantach pojawia się sporo elementów mitologii i legend słowiańskich. W sam środek niewyjaśnionych spraw wkracza Klementyna zostawiając wiele spraw do wyjaśnienia, zapewne w kolejnym tomie. O dziwo, tym razem, szlachetnym zachowaniem wykazuje się Paweł Kamiński. Cała opowieść jest jednak bardzo mroczna, pełna traumatycznych przeżyć bohaterów i zupełnie nieoczekiwanych śmierci. W "trójkącie" Weronika - Daniel - Emilia też zachodzą kolejne zmiany i to dość niespodziewane. Mam wrażenie, że głównymi bohaterkami tego tomu były kobiety i jest on dlatego dość feminizujący, ale to wyszło bardzo na plus! Polecam!

Joanna

joanna-enl   
cze 12 2023 43/2023 Mróz Remigiusz: Widmo Brockenu.
Komentarze (0)

 

Mróz Remigiusz: Widmo Brockenu.


   Czekałam na to spotkanie Wiktora Forsta z Joanną Chyłką. Ale czy jestem usatysfakcjonowana? Niestety nie. Choć urzekło mnie kilka dialogów Chyłki z Osicą, w tym jeden ideologiczny na temat in vitro. To, poza tym, zabrakło mi szybkiej akcji, zmian sytuacji, choć oczywiście kilka ostatnich chwil, od spotkania w chacie Wiktora w Mraźnicy zmieniło bieg tej historii. Spodziewałam się chyba, że Chyłkę i Zordona we współpracy z Forstem, Osicą i Wardyś - Hansen stać na więcej. Tymczasem powroty do starych spraw i bohaterów, a także do historii podhalańskiego Goralenvolk wydawały mi się "płaskie", i mimo tego, że wciągające to jednak "bez fajerwerków". Po przeczytaniu posłowia możemy się domyślić, że kiedyś, może powstanie dziewiąty tom o Forście, jednak retrospektywny, gdyż "Istnieją pożary, których ugasić się nie da", a po "Widmie Brockenu" przyszłość Wiktora rysuje się w ciemnych barwach. Czy polecam? Hmmm dla uzupełnienia historii Forsta chyba tak, natomiast jeśli ktoś woli serię o Chyłce, to jest jej tu "za mało". Moim zdaniem to już za bardzo naciągana i przekombinowana historia. Na szczęście, każdy może sam przeczytać i mieć własne zdanie 😉

 

Joanna

joanna-enl   
cze 10 2023 42/2023 Suchecka Justyna: Pokolenie zmiany....
Komentarze (0)

 

Suchecka Justyna: Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie.

   W moim odczuciu, to pozycja obowiązkowa dla nauczycieli i rodziców pokolenia Zet, czyli ludzi urodzonych po 1995 roku.  Moje córki i moi uczniowie należą do tego właśnie pokolenie. I choć wydawało mi się, że, w miarę, za nimi nadążam to jednak dziennikarka Justyna Suchecka otworzyła mi oczy na sporo istotnych kwestii. Książka oparta jest na wielu faktach, na badaniach społecznych, a także na rozmowach z przedstawicielami tego pokolenia. Ciekawiła mnie tym bardziej, że jedną z jej bohaterek jest pani Agnieszka Wrzesińska czyli tiktokowa Szalona Historyczka, która uczy moje córki. To, że dla młodych ważne bywają zupełnie inne sprawy niż dla nas to oczywiste. A ich życie osiąga tak szalone tempo, że rzeczywiście nam zostaje tylko starać się za nimi nadążać. Polecam bardzo!

Joanna

joanna-enl   
cze 06 2023 41/2023 Puzyńska Katarzyna: Nora.
Komentarze (0)

Puzyńska Katarzyna: Nora.

   W tym tomie pojawił się wątek, dla mnie bliski, edukacji. Trzy uczennice prywatnej SuperSzkoły i związek jednej z nich z nauczycielem to tylko wierzchołek góry lodowej. Przyjaźnie, kłótnie, emocje i problemy nastolatek. Powrót do przeszłości i historii rodzinnych komendanta Sienkiewicza. Choroba i leczenie Wiery, zmiany w podejściu do ludzi Klementyny, a wreszcie kolejne "podchody" Weroniki i Daniela. Te ostatnie zaczęły mnie już trochę nudzić i aż proszą się o konkretne rozwiązanie. Mimo tego, cała historia, związana z tytułową Eleonorą - Norą wciągnęła, choć była chyba najdłuższa ze wszystkich części "Lipowa", pojawiło się w niej także najwięcej postaci. Polecam i już niedługo zaczynam kolejny tom "Lipowa" :)

Joanna

joanna-enl   
cze 03 2023 40/2023 Chmielarz Wojciech: Za granicą.
Komentarze (0)

 

   Kryminał, którego akcja toczy się w słonecznej Chorwacji. Młode małżeństwo, Daria i Marek, przyjeżdża ze swoim czteroletnim synkiem Antkiem na wyczekane wakacje w Chorwacji. Tuż przed dotarciem do celu, poznają nieco szaloną, młodziutką Szwedkę Verę, potem także jej męża Johana. Co wynika z tej znajomości? Czy całkowite poświęcenie pracy może prowadzić do niebezpieczeństwa? Jak bardzo pożądanie mogą zaślepiać? Do czego może doprowadzić wiara w drugiego człowieka i dążenie do celu? Wreszcie jak daleko może zaprowadzić macierzyńskie uczucie strachu?
Kryminał w najlepszym wydaniu. Świetnie opisane osobowości i psychologiczne mechanizmy działania człowieka. Zwroty akcji, ciekawa historia. I ta Chorwacja... czytając czułam upał, zapachy i smaki. Mistrzostwo. Polecam!


Joanna

joanna-enl